Uwaga! Nabór pacjentek do udziału w badaniu został zakończony.

Informacja dla Pacjentek
Zapraszamy do udziału w wieloośrodkowym badaniu klinicznym, które ma na celu wykrycie płodów o małej masie urodzeniowej w populacji niskiego ryzyka. W ramach badania wykonujemy dodatkowe, bezpłatne, badanie USG w 36-37 tygodniu ciąży.

Poniższy dokument zawiera istotne informacje dotyczące badania naukowego, do którego jest Pani zaproszona. Poniżej znajduje się opis celu i przebiegu badania oraz potencjalnego ryzyka, a także możliwych korzyści. Udział w tym badaniu jest dobrowolny.
SZCZEGÓŁY BADANIA

Najczęściej zadawane pytania:

1Kiedy mogę zgłosić się do udziału w badaniu klinicznym Ratio37?
Do badania mogą zgłosić się kobiety, które ukończyły 22 tydzień ciąży oraz miały wykonane badanie USG między 18. a 22. tygodniem ciąży.
2Kiedy otrzymam informację o zakwalifikowaniu do badania Ratio37?
W ciągu kilku dni od otrzymania od Pani wiadomości, prześlemy potwierdzenie zakwalifikowania do badania klinicznego. Natomiast bliżej 36-37 tygodnia ciąży skontaktujemy się z Panią telefonicznie celem zaproszenia na badanie USG.
3W którym tygodniu ciąży jest wykonywane badanie USG?
Badanie USG jest wykonywane między 36. a 37. tygodniem ciąży. Najpóźniej ciężarna zostanie zaproszona na badanie w dniu ukończenia 37 tygodnia ciąży + 6 dni.
4Ile trwa wizyta?
Wizyta trwa około 20-25 minut. Podczas wizyty lekarz – badacz odpowie na wszystkie Pani pytania, zapozna się z dokumentacją z przebiegu ciąży, podpisze z Panią zgodę na udział w badaniu i wykona badanie USG.
5Czy otrzymam wynik badania USG?
Każda pacjentka otrzymuje wynik badania USG, na którym zostaną uwzględnione podstawowe parametry m.in.: masa płodu. Taki wynik można przedstawić podczas kontrolnej wizyty u ginekologa albo przy przyjęciu do Szpitala.
6Czy badanie kliniczne Ratio37 polega tylko na wykonywaniu USG?
W związku z uzyskaniem od Pani zgody na udział w badaniu, w późniejszym czasie prześlemy do Pani ankiety dotyczącą przebiegu porodu oraz satysfakcji z udziału w badaniu z prośbą o wypełnienie.
7Chciałabym poznać więcej szczegółów na temat badania klinicznego Ratio37.
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez Zespół Badawczy ulotką Informacja o badaniu dla Pacjentek. W ulotce znajdzie Pani informacje m.in.: o ośrodkach koordynujących badanie kliniczne Ratio37, szczegółowy opis celu badania i wynikających z niego korzyści. Informacja o badaniu dla Pacjentek
8Czy podczas wizyty może mi towarzyszyć bliska osoba?
Badanie USG w ramach Ratio37 odbywa się w gabinetach znajdujących się na terenie Przychodni św. Zofii. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, a także w trosce o zdrowie pacjentek i pacjentów badanie USG odbywa się bez osób towarzyszących. Ponadto należy pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa podczas wizyty w Przychodni.
Szczegółowe informacje na temat zasad korzystania z naszej Przychodni w aktualnej sytuacji epidemiologicznej można znaleźć na stronie: Koronawirus - ważne informacje dla pacjentów.