"Dzień Wcześniaka" w Szpitalu św. Zofii

Co roku, Szpital włącza się w Obchody Światowego Dnia Wcześniaka, które przypadają 17. listopada

Z tej okazji:

  • Budynek Szpitala, jak wiele innych budynków na świecie, jest podświetlany na fioletowo.
  • W Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka rozwieszane są symboliczne skarpetki.
  • Personel Szpitala przypina do mundurków fioletową wstążkę.

Wszystko na znak solidarności z małymi bohaterami - wcześniakami.

Każdego roku 17-go listopada cały świat przybiera barwę fioletową. Ten kolor, który symbolizuje wyjątkowość i delikatność, to symbol dzieci przedwcześnie urodzonych. Światowy Dzień Wcześniaka został zainicjowany, aby zwiększyć świadomość o porodach przedwczesnych, o problemach, z jakimi zmagają się wcześniaki (nie tylko po urodzeniu, ale i przez całe ich życie), a także ich rodziny. Tego dnia wiele szpitali, w tym Szpital św. Zofii wywieszają dziecięce skarpetki na sznurku, z których co dziesiąta jest fioletowa (jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie), a także podświetlają swoje budynki na fioletowo.

Wyjątkowy Dzień Wcześniaka w Świętej Zofii

W tym roku Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu św. Zofii obchodziliśmy podwójnie. W przeddzień tego wyjątkowego święta z naszego szpitala została wypisana do domu dziewczynka, która przyszła na świat w 29+4/7 tygodniu ciąży ważąc 380 gramów. Przebywała w Szpitalu 83 dni. Jej brat bliźniak ważył 1200 gramów i opuścił szpital po 44 dniach obserwacji.

Rodzice spotkali się z naszym zespołem medycznym, aby podsumować leczenie Patrycji. Na spotkanie przybył Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miły upominek przekazał Jerzy Owsiak Prezes Zarządu WOŚP.

Zobaczcie relację z tego wydarzenia!

Nasi darczyńcy, przyjaciele szpitala, nie wypuścili Patrycji do domu bez porządnej wyprawki, w której znalazł się ogromny zapas mokrych chusteczek WaterWipes dla dzieci oraz inne kosmetyki od Ecoandmore, kokony niemowlęce oraz Kury Babci Dany od - firmy La Millou, a także Szumiący Miś do przytulania od firmy Whisbear. W wyprawce nie zabrakło też kosmetyków do codziennej pielęgnacji dzieci od firmy Alantan-zadbaj o skórę oraz Emolium.

83 dni w szpitalu

Patrycja wymagała początkowo wentylacji mechanicznej z powodu niedojrzałości płuc, z tego powodu była podłączona do respiratora i przebywała w inkubatorze. Jej wola walki była ogromna. Już z masą ciała ok. 1100 gramów Patrycja została przeniesiona do łóżeczka, następnie przeniesiona z sali intensywnej opieki do sali opieki pośredniej. Już od pobytu w sali intensywnej terapii noworodka rodzice przytulali i kangurowali córkę.

Jak mówi dr Jadwiga Grabowska, neonatolog, która zajmowała się leczeniem Patrycji:

    Patrycja przebyła długą drogę od urodzenia. Jako noworodek urodzony przedwcześnie, z tak małą urodzeniową masą ciała, pokonała dzielnie kolejne etapy intensywnego leczenia i zrobiła kamienie milowe w zakresie dojrzewania i rozwoju. Oczywiście gdyby nie olbrzymia wiedza, doświadczenie i zaangażowanie całego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, w tym zespołu rehabilitantów i neurologopedów oraz wysoce specjalistyczny sprzęt medyczny, nie udałoby się dzisiaj wszystkim cieszyć z tak dobrego stanu Patrycji.

Co czeka naszą małą podopieczną? Dr Grabowska jest pełna optymizmu:

    Na tym etapie życia dziecka rokowanie co do dalszego rozwoju wydaje się być pomyślne. Oczywiście Patrycja nadal pozostawać będzie pod opieką Poradni Neonatologicznej w naszej Przychodni, gdzie zespół specjalistów nadal będzie czujnie obserwował dalszy rozwój dziecka.

Hanna Soszko, pielęgniarka i kierownik Oddziału dodaje:

    Pielęgnacja wcześniaka to skomplikowany proces wymagający szerokiej wiedzy i doświadczenia. Maluszki przedwcześnie urodzone są bardzo delikatne, nieodporne na zakażenia i na chłód, całkowicie zależne od opieki medycznej, czyli pielęgniarek , lekarzy oraz specjalistycznego sprzętu medycznego wspomagającego ratowanie życia i zdrowia wcześniaków. Tak też było z Patrycją. Pielęgniarki i położne dokładały wszelkich starań, aby jej niczego nie brakowało. Natychmiast podbiła serca personelu, nie tylko Neonatologii. Cieszył nas każdy najmniejszy sukces Patrycji, każdy dzień bez bezdechu, dzień w którym nie potrzebowała wspomagania oddechu aparatem Infant Flow, czy kiedy zaczęła samodzielnie przyjmować pokarm z butelki przez smoczek. Wiele osób kibicuje Patrycji do dziś.
Wcześniaki z prezentami

W dzień obchodów Światowego Dnia Wcześniaka Szpital św. Zofii wraz z partnerami przygotował dla maluchów niespodzianki. Każdy wcześniak, który w tym dniu przebywał na oddziale, otrzymał wielką pakę prezentów!

Ecoandmore podarowało maluszkom ekologiczne chusteczki WaterWipes, mięciutki ręcznik kąpielowy i kosmetyczkę, firma Wosana, producent wody Mamaija - flanelowe pieluszki z certyfikatem Oto-tex, a firma LaMillou zestawy przepięknych i delikatnych bambusowych pieluszek. Do paczki, na bolący brzuszek firma Calineczka i Gagatek dołączyła naturalny termoforek z pestek wiśni, a na słodki sen firma Whisbear Szumiący Miś, która niezmiennie od kilku lat wspiera naszych najmniejszych Pacjentów z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka - Szumiące Ptaszki.

Maluszki otrzymały też oczywiście moc szczerych życzeń, aby jak najszybciej, tak jak Patrycja, mogły opuścić szpital i w ramionach rodziców pojechać do swoich domów.