Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka posiada III stopień referencyjny - czyli najwyższy pod względem kompetencji, sprzętu i umiejętności personelu lekarsko-pielęgniarskiego, w leczeniu i opiece nad najbardziej chorymi noworodkami, w tym skrajnie niedojrzałymi, z ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała.

NASI PACJENCI

Pacjentami oddziału są głównie noworodki urodzone w naszym szpitalu, ale pomagamy również dzieciom urodzonym w innych szpitalach, głównie z województwa mazowieckiego.

W 2021 roku leczyliśmy łącznie 1685 dzieci, w tym 445 noworodków urodzonych przedwcześnie.

67 z masą ciała urodzeniową < 1500g i 32 z masą ciała < 1000g.

Najmniejsza w historii szpitala dziewczynka, którą udało się nam uratować, urodziła się w 30 tyg. ciąży z masą ciała 380 gramów. Udało nam się również uratować dziewczynkę urodzoną w 22 tyg z większą masą ciała - 460 gramów.

Zgodnie z najnowszą wiedzą, stale uaktualnianą w cotygodniowych prasówkach medycznych i uczestnictwie w posiedzeniach naukowych, opracowujemy własne procedury i rekomendacje, zgodne z standardami krajowymi i światowymi.

Realizujemy procedury z zakresu intensywnej terapii noworodka, zarówno urodzonego przedwcześnie jak i donoszonego, z masa ciała odpowiednią lub za małą do wieku ciążowego.

WYPOSAŻENIE ODDZIAŁU

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do transportu chorego noworodka z sali porodowej i operacyjnej, wyposażonym w respirator lub sprzęt do wentylacji nieinwazyjnej.

Zajmujemy się leczeniem noworodka z objawami encefalopatii, z koniecznością stosowania procedury chłodzenia. Dysponujemy aparatem do monitorowania zapisu czynności mózgu CFM.

U noworodków z rozpoznanym nadciśnieniem płucnym stosujemy procedurę wziewnego tlenku azotu.

Posiadamy nowoczesny sprzęt do monitorowania czynności życiowych, prowadzenia każdego rodzaju wentylacji mechanicznej oraz nieinwazyjnego wspomagania oddechu.

NASI SPECJALIŚCI

W oddziale zatrudnionych jest 10 lekarzy specjalistów w zakresie neonatologii oraz 4 lekarzy rezydentów. Razem z najwyżej wykwalifikowanym zespołem pielęgniarskim, tworzymy jeden zespół lekarsko-pielęgniarski.

Zarówno lekarze w oddziale, jak i współpracujący z nami specjaliści z zakresu radiologii, wykonują pełny zakres badań obrazowych.

Dodatkowo z oddziałem współpracują specjaliści z zakresu chirurgii dziecięcej, kardiologii, ortopedii, neurochirurgii, okulistyki, neurologii, genetyki. Stale obecny w oddziale jest zespół fizjoterapeutów i neurologopedów oraz konsultant laktacyjny.

ZAKRES USŁUG ŚWIADCZONYCH W ODDZIALE

Procedury intensywnej terapii noworodka:

• leczenie metodą chłodzenia całego ciała noworodków z encefalopatią niedotlenieniowo-niedokrwienną
  • nowoczesna wentylacja mechaniczna, w tym wentylacja ciśnieniowa, objętościowa i oscylacyjna
  • aparatura do wziewnej podaży tlenku azotu
  • nieinwazyjne wspomaganie oddechu: aparaty Infant flow, Fabian, kaniule wysokoprzepływowe
  • leczenie niewydolności krążenia
  • zakładanie wkłuć centralnych, tętnic do pomiaru inwazyjnego ciśnienia tętniczego

Procedury patologii noworodka:

• diagnostyka wad wrodzonych
  • leczenie i diagnostyka żółtaczek
  • diagnostyka zakażeń wrodzonych, w tym zakażeń typu TORCH