Sprawdż czy masz szansę na ciążę mnogą

1Według reguły Hellina występowanie spontanicznych ciąż wielopłodowych u ludzi można wyliczyć matematycznie wg prostego wzoru:
Według reguły Hellina występowanie spontanicznych ciąż wielopłodowych u ludzi można wyliczyć matematycznie wg prostego wzoru: 👉 1:89 n-1, gdzie „n” to ilość płodów w macicy.

Oznacza to, że bliźnięta występują raz na 89 ciąż, trojaki raz na 7921 ciąż, a czworaki co 704969 ciąż, itd.

Powyższą regułę występowania ciąż mnogich w populacji opracował Polak 🇵🇱 Dyonizy Hellin – lekarz urodzony w 1867 roku. Z jego reguły korzysta dziś światowa medycyna i jest to powód do dumy. Oczywiście jego wyliczenia dotyczą ciąż mnogich poczętych bez wspomagania farmakologicznego.

A co sprzyja naturalnemu poczęciu bliźniąt?
✅ wiek mamy powyżej 35 roku życia
✅ wielorództwo (powyżej 3 porodów)
✅ wysoki wzrost i otyłość
✅ dieta obfitująca w produkty mleczne
✅ karmienie piersią
✅ duża liczba stosunków płciowych
✅ poczęcie między majem a wrześniem
✅ ciąże wielopłodowe w rodzinie – dodatkowo badania pokazują, że skłonność do ciąż mnogich jest częściej dziedziczona przez kobiety niż mężczyzn❗️
✅ ciążę wielopłodowe w wywiadzie – jeśli masz już bliźnięta, szansę na kolejną taką ciążę są większe ⤴️

I ciekawostka. Ciąże wielopłodowe występują częściej na północy niż południu Europy 😉

Za to na świecie sytuacja wygląda następująco – na 1000 porodów 7 bliźniaczych występuje w Azji, 12 w Europie i Ameryce i aż 20 w Afryce❗️

Jeśli chodzi o zapłodnienie in vitro, czy stymulację owulacji – to zwiększają one szansę na ciążę mnogą.

W Szpitalu św. Zofii rocznie przyjmujemy ponad 100 porodów wielopłodowych. Wcześniej opiekujemy się przyszłymi Mamami w naszych poradniach. Jeśli zaistnieje potrzeba 👉 proponujemy hospitalizację, a jako ośrodek III stopnia referencyjności w przypadku porodu przedwczesnego 👉 możemy zapewnić wysokospecjalistyczną opiekę neonatologiczną.

O tym na co zwracamy szczególną uwagę przy ciążach mnogich oraz jakie zalecenia wydajemy przyszłej Mamie przeczytacie w kolejnym blogu.