Karmienie piersią

Szpital św. Zofii realizuje program „10 kroków do udanego karmienia piersią” będący podstawą programową inicjatywy WHO/UNICEF „Szpital przyjazny dziecku” oraz zasady Międzynarodowego Kodeksu przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia.

Promujemy karmienie naturalne i tworzymy warunki by od pierwszych chwil życia dziecko było karmione wyłącznie piersią.

15 maja 2019 roku z rąk Prof. CMKP Marii Wilińskiej, Wiceprzewodniczącej Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią zostaliśmy uznani na lata 2018-2022 Szpitalem Przyjaznym Dziecku. Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie reocenę, którą przeprowadzono u nas w grudniu 2018 r.

To zobowiązuje nas do jeszcze większych starań, aby realizować 10 kroków do udanego karmienia piersią i pokonywać trudności jakie na tej drodze napotykamy.

W 1994 roku po raz pierwszy w Polsce przyznano tytuły Szpitali przyjaznych dziecku sześciu placówkom. Szpital św. Zofii dołączył do nich jako piąty. Obecnie ponad 90 szpitali w Polsce posiada ten certyfikat, który zobowiązuje do wypełniania 10 kroków do udanego karmienia piersią i przestrzegania Międzynarodowego kodeksu marketingu produktów zastępujących mleko kobiece. Dane WHO wskazują, że tylko ok. 10% narodzin odbywa się w placówkach posiadających taki certyfikat.

Co warto wiedzieć o karmieniu noworodka?

1Całkowite karmienie sztuczne

Noworodek jest karmiony sztucznie, jeśli występują medyczne przeciwwskazania do karmienia naturalnego lub taka jest decyzja matki.

Podczas pobytu w szpitalu dzieci mają zapewnioną mieszankę.

Szpital dysponuje butelkami i smoczkami do karmienia, ale jeśli wiesz, że dziecko będzie karmione sztucznie, warto zabrać do szpitala własny sprzęt do karmienia i mycia akcesoriów.

Jeśli karmienie sztuczne jest Twoją decyzją, a nie konsekwencją przeciwwskazań medycznych, będziemy Cię prosili o wpisanie jej do dokumentacji medycznej.

1Decyzja o sposobie karmienia

O sposobie karmienia dziecka decydują rodzice a personel szpitala pomaga w realizacji karmienia naturalnego lub sztucznego.

Karmienie piersią jest optymalnym i zalecanym sposobem karmienia noworodków i niemowląt. Dowiedz się więcej TUTAJ

Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś w stanie wykarmić piersią swoje dziecko, możesz skorzystać z porady laktacyjnej jeszcze w czasie ciąży.

Wybór karmienia mlekiem modyfikowanym nie jest obojętny dla zdrowia dziecka. Jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, możesz skorzystać z konsultacji w poradni laktacyjnej lub psychologicznej.

1Przygotowanie do karmienia piersią
Do karmienia piersią można się przygotowywać uczestnicząc w zajęciach szkoły rodzenia lub podczas wizyt u położnej rodzinnej.

Polecamy też wartościowe lektury:

  • „Karmienie piersią, siedem naturalnych praw” Nancy Mohrbacher, Zysk i S-ka
  • „Po prostu piersią”, Gill Rapley, Tracey Murkett, Mamania
  • „Księga ciąży”, „Księga dziecka”, Martha William Sears, Mamania
  • „Warto karmić piersią, i co dalej?”, Magdalena Nehring-Gugulska, Medela
  • „Bobas lubi wybór”, Gill Rapley, Tracey Murkett, Mamania
  • „Sztuka karmienia piersią” Hannah Lothrop, Media Rodzina
  • „Karmienie piersią”, Ina May Baskin, CoJaNaTo
  • „Karmienie piersią”, Sheila Kitzinger, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
  • „Piersią spoko”, Malwina Okrzesik, Fides
  • „Kołysanka o piersiach mamy”, Monika Cala, Mikel Fuentes, Mamania
  • „O karmieniu piersią dla mam”
  • O karmieniu piersią dla mam
110 kroków do udanego karmienia piersią

Szpital św. Zofii realizuje program "10 kroków do udanego karmienia piersią" będący podstawą programową inicjatywy WHO/UNICEF "Szpital przyjazny dziecku" oraz zasady Międzynarodowego Kodeksu przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia.

Kodeks szczegółowo określa działania, które mają chronić karmienie piersią i ograniczać promocję karmienia sztucznego. Na podstawie tych dokumentów zostały opracowane szpitalne zasady postępowania wobec kobiet oczekujących dziecka, rodzących i po porodzie oraz ich dzieci, sprzyjające karmieniu naturalnemu. Dowiedz się więcej TUTAJ

1Udany start

Jeśli tylko nie ma przeszkód natury medycznej, tuż po urodzeniu dziecko jest układane w ramionach mamy.

Dzięki temu płynnie wchodzi w otaczający je świat. Po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach zwykle zaczyna szukać piersi i rozpoczyna pierwsze karmienie, które zapewnia mu dużą porcję przeciwciał, prawidłową kolonizację przewodu pokarmowego przyjaznymi bakteriami i pierwszy zastrzyk energii.

Karmienie w pierwszej godzinie po porodzie, w kontakcie „skóra do skóry” ma duże znaczenie dla rozpoczęcia prawidłowej laktacji u matki.

Przy pierwszym karmieniu pomaga położna obecna przy porodzie.

1Pierwsze dni karmienia piersią

Karmienia powinny się odbywać zawsze wtedy, gdy noworodek wykazuje aktywność - budzi się otwiera buzię, cmoka, usiłuje ssać własne paluszki. Nie trzeba czekać z przystawieniem do piersi aż dziecko się rozpłacze.

Położna pomaga rozpoznać oznaki głodu, jeśli mama ma z tym trudności. Karmienie „na żądanie” zapewni odpowiednią do potrzeb dziecka produkcję mleka (nie za dużą i nie za małą).

Pierwsze karmienia to czas kiedy mama uczy się, jaką ma przybrać pozycję, jak ułożyć dziecko, jak podać mu pierś. Dziecko uczy się chwytać i ssać pierś.

Prawidłowa pozycja do karmienia i odpowiednie przystawienie do piersi jest warunkiem pobierania przez dziecko potrzebnej mu ilości pokarmu, i co za tym idzie, prawidłowej laktacji u matki.

Dobrze ssące dziecko nie sprawia matce bólu i nie uszkadza brodawek piersiowych.

Warto poprosić położną, żeby asystowała przy pierwszym karmieniu na oddziale. Jeśli będzie taka potrzeba, udzieli cennych wskazówek, pomoże w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi, oceni czy dziecko ssie prawidłowo i efektywnie.

1Siara i nawał mleczny

W pierwszych dobach po porodzie wszystkie matki mają niewielkie ilości siary - pokarmu o specjalnym składzie dostosowanym do potrzeb nowonarodzonego dziecka.

Siara ma szczególne właściwości: inicjuje dojrzewanie jelit, chroni przed bakteriami i wirusami, z którymi dziecko styka się pierwszy raz w życiu, pomaga dziecku wydalić smółkę i zachować dobrą kondycję, mimo że je niewiele.

Jeśli dziecko jest często przystawiane do piersi (8-12 razy na dobę) i ssie prawidłowo i wytrwale ilość pokarmu zwiększa się i w 3-4 dobie po porodzie dziecko zaczyna się porządnie najadać.

W tym czasie produkcja mleka może być nadmierna w stosunku do potrzeb dziecka.

Położna doradzi jak sobie poradzić z nawałem mlecznym. Zwykle po dobie, dwóch laktacja się stabilizuje i piersi nie przepełniają się już tak bardzo.

1Czego powinnaś nauczyć się w Szpitalu

Położne pomogą opanować Ci podstawowe umiejętności potrzebne do udanego karmienia piersią:

  • Samodzielnie, prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.
  • Oceniać czy dziecko prawidłowo chwyciło pierś, prawidłowo ssie i połyka mleko.
  • Oceniać czy pierś jest już opróżniona i należy dziecko przystawić do drugiej, jeśli nadal jest głodne.
  • Oceniać czy dziecko się najada.
  • Odciągać pokarm ręką.
  • Podsumowaniem tej wiedzy będzie wypełnienie, wraz z położną, karty „ZALECENIA LAKTACYJNE”, którą następnie zabierzesz ze sobą do domu.

1Problemy z karmieniem piersią

W czasie Twojego pobytu w Szpitalu cały personel medyczny będzie starał się wspierać Cię w karmieniu piersią. Mimo to, karmienie naturalne nie zawsze przebiega bezproblemowo.

Jeśli karmienie bezpośrednio z piersi nie jest możliwe, dziecko nie może uchwycić piersi lub ssie, ale nieefektywnie i nie najada się, staramy się znaleźć rozwiązanie problemu. Równie ważne jest wystymulowanie i utrzymanie laktacji na właściwym poziomie i odpowiednie odżywianie dziecka.

Wszystkie położne są gruntownie przeszkolone w zakresie laktacji, większość ma wieloletnie doświadczenie w pracy z matkami i dziećmi, kilkanaście z nich ukończyło kursy specjalistyczne i otrzymało certyfikaty Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego lub Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Takie specjalistki możesz napotkać w każdym oddziale szpitala, nie tylko położniczym. Jeśli masz problemy z karmieniem piersią w czasie pobytu w szpitalu zgłoś to położnej, która się Tobą opiekuje.

Jeśli problemy wystąpią już po wyjściu ze szpitala możesz zgłosić się do Poradni Laktacyjnej lub skorzystać z domowej wizyty laktacyjnej.

1Dokarmianie

Kiedy są wskazania do dokarmiania dziecka, zawsze staramy się uzyskać pokarm mamy i dopiero, kiedy to się nie uda, podawane jest, za zgodą rodziców, mleko modyfikowane.

okładka poradnika, na zdjęciu dziecko przystawione do piersi, logo spółki i tytuł
Poradnik dla pacjentek - KARMIENIE NOWORODKA KROK PO KROKU
pdf do pobrania, 2,27 MB

Pokój laktacyjny

Pacjentki Szpitala i mamy odwiedzające swoje dzieci przebywające na Oddziale Wcześniaków i Patologii Noworodka mogą korzystać z pokoju laktacyjnego, który znajduje się na II piętrze.

Można tam odciągać pokarm, przy pomocy szpitalnego lub własnego laktatora oraz umyć i wyparzyć akcesoria. Znajduje się tam też lodówka do przechowywania mleka mam.

Karmienie piersią
Problemy w karmieniu piersią
Jeśli problemy wystąpią już po wyjściu ze szpitala możesz zgłosić się do Poradni Laktacyjnej lub skorzystać z domowej wizyty laktacyjnej. Więcej informacji 22 25 59 900
Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią nasze położne przygotowały serię filmów edukacyjnych. Odbył się także czat na naszym profilu FB.

NASZ ZESPÓŁ

mgr Kinga Osuch

Koordynator Sekcji Laktacyjnej


FILMY EDUKACYJNE

3Chwyt asymetryczny, chwyt kanapki
4Przystawienie do piersi inicjowane przez dziecko (Baby led attachment)
5Dziecko pobiera mleko (Baby transfers milk beautifully)
6Prawidłowe, szerokie uchwycenie piersi, pobieranie mleka, głębokie ssanie, przełykanie w 2 części filmu
8Jak odciągać pokarm ręcznie i przy pomocy laktatora
9Delikatny masaż piersi

Ręczne odciąganie mleka (ang): https://player.vimeo.com/video/65196007

12Karmienie butelką – technika pauzowania (Paced bottle-feeding)
13Trudne brodawki (płaskie, wklęsłe)
15Kompresja piersi podczas karmienia, kilka razy szybki wypływ pokarmu i efektywne pobieranie pokarmu
16Kompresja piersi podczas karmienia, wspomaganie karmienia u 4-dniowego noworodka
17Opracowanie - Jak chronić karmienie piersią w czasie pandemii SARS CoV-2–zalecenia dla matek po porodzie