PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Poród na Żelaznej - co warto wiedzieć?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet oferujemy trzy modele przyjmowania porodów – na Bloku Porodowym, w Domu Narodzin, a także (o ile są wskazania medyczne) rozwiązanie przez cesarskie cięcie. Zarówno poród w Bloku Porodowym, Domu Narodzin czy rozwiązanie przez cesarskie cięcie jest finansowane przez NFZ.

Blok Porodowy

Porody przyjmujemy w salach porodowych o wdzięcznych, owocowych nazwach: Morelowa, Pomarańczowa, Wiśniowa, Agrestowa, Śliwkowa, Orzechowa i Miętowa. 

Opiekę nad pacjentkami rodzącymi sprawuje na każdym 12 godzinnym dyżurze po 5 położnych, wyspecjalizowanych w prowadzeniu samodzielnej opieki nad fizjologicznie rodzącą kobietą we współpracy z zespołem lekarskim. Do dyspozycji rodzących kobiet w Bloku Porodowym oprócz położnych i lekarzy położników jest pediatra - neonatolog oraz anestezjolog.

Dom Narodzin

Przyszpitalny Dom Narodzin to miejsce stworzone dla kobiet, które marzą o niezmedykalizowanym, naturalnym porodzie w warunkach intymnych, zbliżonych do domowych, pod doświadczonym i czułym okiem położnych.

Jest to forma pośrednia pomiędzy porodem szpitalnym a domowym. Pokoje porodowe mają klimatyczny wystrój domowej sypialni i zabierają w podróż do Londynu, Paryża i Rzymu - bo właśnie w takiej scenerii zostały urządzone.

Zapraszamy kobiety, które chciałyby urodzić w domu, ale obawiają się, że w sytuacji powikłań transfer do szpitala zajmie zbyt dużo czasu lub też ich warunki mieszkaniowe utrudniają powitanie nowego członka rodziny w domowym zaciszu.

Więcej o porodzie w Domu Narodzin: https://szpitalzelazna.pl/przyszpitalny-dom-narodzin

Cesarskie Cięcie

Zgodnie z Rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wyróżniamy następujące wskazania do cięcia cesarskiego:

  • Wskazania planowe – m.in. nieprawidłowe położenie płodu, cienka blizna macicy.
  • Wskazania poza-położnicze – m.in. kardiologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, psychiatryczne.
  • Wskazania pilne – m.in nieprawidłowe ułożenie główki, nieprawidłowe położenie płodu itp.
  • Wskazania naglące – m.in. powtarzające się epizody bradykardii (zbyt wolnej czynności serca płodu).
  • Wskazania nagłe – m.in. wypadnięcie pępowiny, przedwczesne oddzielenie łożyska, rzucawka, itp.

Prosimy pamiętać, że w każdym przypadku decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego podejmuje lekarz położnik.

VBAC - próba porodu siłami natury po cięciu cesarskim

VBAC, czyli poród drogami natury po przebytym cięciu cesarskim w większości przypadków jest jak najbardziej możliwy i jest bezpieczny, gdy istnieją dogodne warunki ze strony rodzącej i dziecka. W Szpitalu św. Zofii wspieramy kobiety, które marzą o naturalnym porodzie po CC. 

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników:

  • U kobiety z przebytym więcej niż jednym cięciem cesarskim można podejmować próbę porodu drogą pochwową.
  • Ciąża wielopłodowa nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do porodu drogami rodnymi po cięciu cesarskim.
  • Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia próby porodu drogami rodnymi u kobiet po przebytym cięciu cesarskim.
  • Podejrzenie makrosomii (dużej masy) płodu nie stanowi przeciwwskazania do porodu drogami rodnymi u kobiet po przebytym cięciu cesarskim, jednak należy rozważyć rozwiązanie przez cięcie cesarskie. 
  • Kobiety rodzące w okresie 12-18 miesięcy po przebytym cięciu cesarskim powinny być poinformowane o zwiększonym ryzyku pęknięcia macicy podczas porodu.
  • Poród po 40. tygodniu ciąży nie stanowi przeciwwskazania do podjęcia próby porodu drogami rodnymi u kobiet po przebytym cięciu cesarskim.

Więcej o VBAC przeczytasz tutaj: www.szpitalzelazna.pl/blog/vbac

Slide
ewa_adamska
BLOK PORODOWY
jadwiga_grabowska
DOM NARODZIN
hanna_soszko
DOM NARODZIN vs BLOK PORODOWY
anna_maliszewska
CESARSKIE CIĘCIE

Przyjęcie do szpitala

Przed zbliżającym się momentem narodzin Waszego dziecka istnieje kilka formalności, które należy dopełnić. Prosimy o wypełnienie niezbędnych dokumentów przed przyjęciem do szpitala.

Drodzy Rodzice!

poniżej znajdziecie formularz świadomych zgód i oświadczeń Pacjentki dot. dziecka. Prosimy o wydrukowanie i wypełnienie go przed porodem oraz dołączenie do dokumentów, z jakimi zgłaszacie się do porodu do Szpitala.

Warto też zapoznać się ze zgodą na leczenie, zabiegi diagnostyczne i pielęgnacyjne w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. W razie konieczności pobytu dziecka w ww. oddziale, zgodę otrzymają Państwo od personelu medycznego.

 

Poniżej znajdziecie niezbędne dokumenty, z jakimi prosimy zgłosić się na Izbę Przyjęć do porodu.

  • Dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport).
  • Karta przebiegu ciąży.
  • Zgłoszenie wyboru położnej POZ (plik Word do pobrania). Na podstawie wskazanych przez państwa danych Szpital dokona „Zgłoszenia o porodzie” do wskazanej przez Państwa placówki. Wypełniony formularz prosimy przekazać położnej w Izbie Przyjęć w dniu zgłoszenia się do porodu.
  • Oświadczenie przed urodzeniem dziecka (formularz świadomych zgód)
  • Niezbędne wyniki badań z okresu ciąży.

Niezbędne badania z okresu ciąży to:

  • grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi wykonana dwukrotnie (oryginał)
  • morfologia i badanie ogólne moczu z ostatnich 2 tygodni
  • fibrynogen po 36 tygodniu ciąży
  • toksoplazmoza IgG i IgM i CMV iGG i IgM - wykonane w III trymestrze ciąży
  • HIV - wykonane w III trymestrze ciąży
  • HCV - wykonane w III trymestrze ciąży
  • HBs Ag - wykonane w ciąży - wykonane w III trymestrze ciąży
  • WR - wykonane w ciąży - wykonane w III trymestrze ciąży
  • wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35 tygodniu ciąży
  • wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży - w tym aktualne (po 36 tygodniu ciąży)
  • inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna kardiologiczna, ortopedyczna itd. w formie oryginalnej.


Warto mieć ze sobą wszystkie wykonane badania z przebiegu ciąży.

Pacjentki nieposiadające ubezpieczenia

Pacjentki nieposiadające ubezpieczenia, ale posiadająca obywatelstwo polskie oraz miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18 roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu posiadają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podstawą do potwierdzenia przysługującego prawa do świadczeń jest okazanie dokumentu tożsamości oraz złożenie pisemnego oświadczenia o przysługującym prawie doświadczeń na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. B ustawy.

Do przyjęcia do porodu nie jest potrzebne skierowanie.

 

Przydatne pliki do pobrania

Co zabrać ze sobą do porodu Jak się przygotować? Specjalnie dla naszych Pacjentek przygotowaliśmy przydatne pliki do pobrania: Prosimy zapoznać się z zasadami przyjęcia do szpitala - m.in z wykazem badań, dokumentów oraz rzeczy niezbędnych dla siebie i dziecka. Zachęcamy także do wypełnienia planu porodu. Pacjentka może to zrobić sama, wspólnie z lekarzem lub położną.

Slide
informator
plan_porodu
co_zabrac
co_zabrac_ukr
przyjecie
przyjecie_ukr
planowe_cc
co_zabrac_cc

Poród z osobą towarzyszącą

Około 80 % kobiet wybiera się do porodu wspólnie z bliską osobą, której empatia, świadome zaangażowanie w proces porodu oraz aktywne uczestnictwo może być nieocenioną pomocą podczas porodu.

Poród z osobą towarzyszącą kobiecie rodzącej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Spacer po szpitalu

Zapraszamy na spacer po Szpitalu. W podróż zabiorą Was nasze położne Martyna Padzik-Koślińska i Aleksandra Wrona. Zobaczycie m.in. Izbę Przyjęć, Blok Porodowy, Przyszpitalny Dom Narodzin, Oddział Położniczy, pokój laktacyjny, Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz salę w Bloku Operacyjnym, w której odbywają się cesarskie cięcia.

 

Usługi dodatkowe

Bezpłatne:

  • Program wczesnej rehabilitacji poporodowej
    W ramach pobytu w naszym Szpitalu skorzystaj z bezpłatnej porady naszych fizjoterapeutek. Chęć konsultacji należy zgłosić położnej dyżurującej lub lekarzowi. Więcej informacji o programie.
  • Pomoc psychologiczna
    Porada psychologiczna jest pomocna szczególnie podczas zmian pojawiających się w życiu człowieka oraz w sytuacji gdy następuje nagromadzenie się różnych wydarzeń życiowych z którymi trudno poradzić sobie samemu. Więcej informacji o bezpłatnej pomocy psychologicznej.

Dla pacjentek, które nie przebywają aktualnie w szpitalu, a zostały z niego wypisane w przeciągu ostatnich 3 miesięcy oferujemy krótkoterminową pomoc psychologiczną.

Opłacane indywidualnie:

Pozycje porodowe

Staramy się wspomóc naturalne, instynktowne zjawiska towarzyszące poszczególnym etapom porodu dostosowując je do możliwości poszczególnych kobiet. W czasie porodu, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, Pacjentka może:

  • chodzić
  • kucać
  • klęczeć
  • siedzieć na piłce czy stołku porodowym
  • wybrać pozycję wiszącą lub kuczną przy drabinkach, kolankowo-łokciową, na kolanach w pionie, boczną czy kuczną na łóżku porodowym.

Więcej o pozycjach w porodzie przeczytasz na naszym BLOGU

Zachęcamy do korzystania w trakcie porodu z:

  • worków sako
  • stołków porodowych
  • piłek
  • drabinek
  • lin porodowych

Łagodzenie bólu porodowego

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu

Rodząca może skorzystać z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu takich, jak:

Więcej o niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu znajdziesz na naszym BLOGU.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu

Jeżeli naturalne metody łagodzenia bólu porodowego okażą się nieskuteczne, można skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego lub gazu medycznego Entonox, który posiada działanie uspokajające i przeciwlękowe.

Posiadamy oddzielny zespół anestezjologów, dedykowany do pracy w Bloku Porodowym. Znieczulenie do porodu jest bezpłatne.

Więcej informacji o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu porodowego przeczytasz TUTAJ i TUTAJ.

 

Informacje dodatkowe

Ochrona krocza

Nie stosujemy rutynowego nacinania krocza. W miarę możliwości – biorąc pod uwagę predyspozycje anatomiczne rodzącej, przebieg porodu, wielkość dziecka – stosujemy ochronę krocza.

Dbamy o to, aby już w czasie ciąży kobiety przygotowywały, uelastyczniały mięśnie krocza poprzez masaż oraz odpowiednie ćwiczenia. Taką edukację zapewnia uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. 
Ochronę krocza ułatwiają pozycje wertykalne przyjmowane przez kobiety rodzące, immersja wodna a także współpraca rodzącej z położną.

Pierwszy kontakt

Bezpośrednio po narodzinach, zdrowy noworodek przytulany jest przez Mamę przez cały czas oczekiwania na urodzenie łożyska i w kolejnych godzinach po porodzie. W tym czasie dziecko nie jest ubierane, myte ani nie są przy nim wykonywane żadne zbędne czynności medyczne.

Na brzuchu matki położna przyjmująca poród dokonuje pierwszej oceny stanu noworodka według skali Apgar lub lekarz neonatolog, jeśli jego obecność wydaje się niezbędna przy porodzie. Ważenie, mierzenie i badanie lekarskie takiego noworodka wykonywane jest od dwóch do 12 godzin po porodzie.

Bezpośredni kontakt skóra do skóry, ciepło mamy, stymulacja receptorów skóry dziecka oraz jej kolonizacja przyjaznymi drobnoustrojami Mamy, to priorytety w opiece nad noworodkiem w pierwszych godzinach życia.

Karmienie piersią podejmujemy po zaobserwowaniu aktywności dziecka i pojawieniu się odruchu ssania. Dzieje się tak najczęściej w pierwszej godzinie po porodzie.

Krew pępowinowa

Istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej. Szpital współpracuje z:

  • DIAGNOSTYKA.
  • NOVUM
  • Polski Bank Komórek Macierzystych
  • Progenis

Pacjentka sama kontaktuje się z wybranym bankiem.

 

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje