Fizjoterapia

PROGRAM WCZESNEJ REHABILITACJI POPORODOWEJ

Ciąża i poród to bardzo specyficzny czas w życiu kobiety, który poza oczywistymi zmianami obserwowanymi na co dzień w znaczący sposób wpływa na mięśnie przepony moczowo- płciowej. Pogarsza ich stan funkcjonalny, narażając kobietę na wystąpienie dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządu rodnego.

Wdrożenie profilaktyki już w trakcie ciąży i wczesna reedukacja poporodowa poprawiają w znaczący sposób kondycję mięśni, pomagają kobiecie cieszyć się zdrowiem intymnym i w odpowiedni sposób o nie zadbać.

Wzorując się na sprawdzonych i stosowanych z powodzeniem od wielu już lat wzorcach francuskich obejmujemy opieką również nasze pacjentki.

Podczas konsultacji fizjoterapeuta może:

  • ocenić kondycję mięśni dna miednicy,
  • przekazać zalecenia co do dalszego postępowania,
  • udzielić porad, w jaki sposób szybko powrócić do formy po porodzie,
  • poinstruować, kiedy i jak bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia wzmacniające,
  • wykonać instruktaż automasażu blizny po cesarskim cięciu.

Warto wiedzieć

1NA CZYM POLEGA POPORODOWE BADANIE MIĘŚNI DNA MIEDNICY?

W ramach konsultacji fizjoterapeuta uroginekologiczna przeprowadza wywiad, mający na celu ocenę czynników ryzyka wystąpienia dysfunkcji mięśni dna miednicy.
Następnie wykonuje palpacyjne badanie przezpochwowe sprawdzające kondycję mięśni dna miednicy po okresie ciąży i porodzie oraz weryfikujące ich zdolność do poprawnej aktywacji.

Na podstawie badania dobierany jest trening na okres połogu i laktacji indywidualnie dopasowany do pacjentki. Ponadto, fizjoterapeuta uczy postępowania poporodowego, powrotu do aktywności fizycznej i czynników wpływających odciążająco na obszar dna miednicy.

2DLA KOGO DEDYKOWANE JEST BADANIE MIĘŚNI DNA MIEDNICY?

Konsultacje obejmujące badanie mięśni dna miednicy dedykowane są przede wszystkim pacjentkom po porodzie drogami natury ze względu na częstsze występowanie u nich poporodowych dysfunkcji tego obszaru. Jeśli pacjentka po cesarskim cięciu wyrazi chęć lub potrzebę to również może skorzystać z badania mięśni dna miednicy.

3CZY BADANIE JEST OBOWIĄZKOWE?

Udział w badaniu jest dobrowolny, pacjentka pytana jest o zgodę na jego przeprowadzenie. Możliwa jest rezygnacja z badania w dowolnym momencie, bez podania przyczyny.

Konsultacja jest bezpłatna tylko dla pacjentek znajdujących się w oddziale położniczym.

Ze względu na duże zainteresowanie, warto zgłaszać położnej pełniącej dyżur na oddziale chęć konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym, w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 12.00.

4CZY BADANIE JEST BOLESNE? CZY MOŻE WYWOŁAĆ JAKIEŚ POWIKŁANIA?

Badanie jest bezbolesne i nie wywołuje żadnych powikłań. Może być wykonane wykonane już około 24 godzin po porodzie, również w przypadku nacięcia krocza czy porodu zabiegowego.

Fizjoterapeuta przed badaniem ocenia stan pacjentki oraz dokonuje wizualnej oceny struktur krocza i na tej podstawie podejmuje ostateczną decyzję o wykonaniu badania. W przypadku dyskomfortu ze strony pacjentki może ono zostać przerwane w dowolnym momencie.

5JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest brak zgody pacjentki.

W przypadku obrzęku, nasilonej bolesności, dużych uszkodzeń krocza, złego samopoczucia pacjentki, ostateczna decyzja o wykonaniu badania podejmowana jest indywidualnie, w porozumieniu z nią i personelem sprawującym nad nią opiekę.

6JAKIE SĄ KORZYŚCI Z POPORODOWEGO BADANIA MIĘŚNI DNA MIEDNICY?

Poporodowe badanie mięśni dna miednicy ma charakter przesiewowy.

Jego głównym celem nie jest diagnostyka lecz weryfikacja i edukacja w zakresie prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy, co jest możliwe już w pierwszych dobach po porodzie.

Trening zalecany przez fizjoterapeutę na podstawie badania jest zawsze dostosowany do możliwości pacjentki i ma na celu poprawę funkcji mięśni dna miednicy już w okresie połogu. Dodatkowo, podczas konsultacji istnieje możliwość weryfikacji wcześniej występujących objawów np. nietrzymania moczu oraz wczesna identyfikacja ryzyka dysfunkcji w obrębie mięśni dna miednicy.

Fizjoterapeuta dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:00

Chęć konsultacji należy zgłosić położnej dyżurującej lub lekarzowi. Ze względu na duże zainteresowanie, warto zgłaszać położnej pełniącej dyżur na oddziale chęć konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym, w dni powszednie, w godzinach od 8:00 do 12:00

Bezpłatne konsultacje dostępne są tylko dla pacjentek będących w trakcie hospitalizacji w oddziałach Szpitala św. Zofii.

Poznaj nasz zespół fizjoterapeutów

mgr Anna Jakóbik


mgr Daria Lipa


dr n. med. n. zdr. Małgorzata Starzec-Proserpio


mgr Agata Krawczyk


Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą