Fizjoterapia

PROGRAM WCZESNEJ REHABILITACJI POPORODOWEJ

Ciąża i poród to bardzo specyficzny czas w życiu kobiety, który poza oczywistymi zmianami obserwowanymi na co dzień w znaczący sposób wpływa na mięśnie przepony moczowo- płciowej. Pogarsza ich stan funkcjonalny, narażając kobietę na wystąpienie dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządu rodnego.

Wdrożenie profilaktyki już w trakcie ciąży i wczesna reedukacja poporodowa poprawiają w znaczący sposób kondycję mięśni, pomagają kobiecie cieszyć się zdrowiem intymnym i w odpowiedni sposób o nie zadbać.

Wzorując się na sprawdzonych i stosowanych z powodzeniem od wielu już lat wzorcach francuskich obejmujemy opieką również nasze pacjentki.

Podczas konsultacji fizjoterapeuta:

  • oceni kondycję mięśni dna miednicy
  • przekaże zalecenia co do dalszego postępowania
  • udzieli porad w jaki sposób szybko powrócić do formy po porodzie
  • poinstruuje kiedy i jak bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia wzmacniające

Warto wiedzieć

1NA CZYM POLEGA POPORODOWE BADANIE MIĘŚNI DNA MIEDNICY?

W ramach konsultacji fizjoterapeuta uroginekologiczna przeprowadza wywiad, mający na celu ocenę czynników ryzyka wystąpienia dysfunkcji mięśni dna miednicy.
Następnie wykonuje palpacyjne badanie przezpochwowe sprawdzające kondycję mięśni dna miednicy po okresie ciąży i porodzie oraz weryfikujące ich zdolność do poprawnej aktywacji.

Na podstawie badania dobierany jest trening na okres połogu i laktacji indywidualnie dopasowany do pacjentki. Ponadto, fizjoterapeuta uczy postępowania poporodowego, powrotu do aktywności fizycznej i czynników wpływających odciążająco na obszar dna miednicy.

2CZY BADANIE JEST OBOWIĄZKOWE?

Udział w badaniu jest dobrowolny, pacjentka pytana jest o zgodę na jego przeprowadzenie. Możliwa jest rezygnacja z badania w dowolnym momencie, bez podania przyczyny.

Konsultacja jest bezpłatna tylko dla pacjentek znajdujących się w oddziale położniczym.

Ze względu na duże zainteresowanie, warto zgłaszać położnej pełniącej dyżur na oddziale chęć konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym, w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 12.00.

3CZY BADANIE JEST BOLESNE? CZY MOŻE WYWOŁAĆ JAKIEŚ POWIKŁANIA?

Badanie jest bezbolesne i nie wywołuje żadnych powikłań. Może być wykonane wykonane już około 24 godzin po porodzie, również w przypadku nacięcia krocza czy porodu zabiegowego.

Fizjoterapeuta przed badaniem ocenia stan pacjentki oraz dokonuje wizualnej oceny struktur krocza i na tej podstawie podejmuje ostateczną decyzję o wykonaniu badania. W przypadku dyskomfortu ze strony pacjentki może ono zostać przerwane w dowolnym momencie.

4JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest brak zgody pacjentki.

W przypadku obrzęku, nasilonej bolesności, dużych uszkodzeń krocza, złego samopoczucia pacjentki, ostateczna decyzja o wykonaniu badania podejmowana jest indywidualnie, w porozumieniu z nią i personelem sprawującym nad nią opiekę.

5JAKIE SĄ KORZYŚCI Z POPORODOWEGO BADANIA MIĘŚNI DNA MIEDNICY?

Poporodowe badanie mięśni dna miednicy ma charakter przesiewowy.

Jego głównym celem nie jest diagnostyka lecz weryfikacja i edukacja w zakresie prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy, co jest możliwe już w pierwszych dobach po porodzie.

Trening zalecany przez fizjoterapeutę na podstawie badania jest zawsze dostosowany do możliwości pacjentki i ma na celu poprawę funkcji mięśni dna miednicy już w okresie połogu. Dodatkowo, podczas konsultacji istnieje możliwość weryfikacji wcześniej występujących objawów np. nietrzymania moczu oraz wczesna identyfikacja ryzyka dysfunkcji w obrębie mięśni dna miednicy.

Fizjoterapeuta dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:00

Chęć konsultacji należy zgłosić położnej dyżurującej lub lekarzowi. Ze względu na duże zainteresowanie, warto zgłaszać położnej pełniącej dyżur na oddziale chęć konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym, w dni powszednie, w godzinach od 8:00 do 12:00

Konsultacje są dostępne tylko dla pacjentek hospitalizowanych w oddziałach Szpitala św. Zofii

Poznaj nasz zespół fizjoterapeutów

mgr Anna Jakóbik


mgr Daria Lipa


dr n. med. n. zdr. Małgorzata Starzec-Proserpio


mgr Agata Szymańska


mgr Wioletta Bojanowska


Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą

Wielkość fontu
Wysoki kontrast