IDEA AKCJI

Wiecie, że nawet 10% ciąż jest powikłanych nadciśnieniem, a stan przedrzucawkowy, w zależności od populacji, może występować nawet u 3% ciężarnych?

Preeklampsja, inaczej zwana stanem przedrzucawkowym, rzucawką, nadciśnieniem lub zatruciem ciążowym czy gestozą to choroba, która pojawia się wyłącznie w ciąży. Niestety, jej konsekwencje mogą być dramatyczne, włączając w to nawet śmierć matki i dziecka. Tymczasem odpowiednia diagnostyka, opieka lekarska i dyscyplina mamy pod względem przyjmowania zapisanych leków, jest w stanie zapobiec nawet do 90% cięższych postaci nadciśnienia.

Kampanii #preeklampsjaBEZtajemnic towarzyszy hasło: Preeklampsja. Wczesne rozpoznanie zwiększa bezpieczeństwo ciąży i porodu.

Dlaczego? Chcemy uświadomić kobietom, zarówno tym, które planują ciążę i tym, które już w niej są, czym jest preeklampsja. Oswoić je nie tylko z samą nazwą choroby, ale przede wszystkim z niebezpieczeństwami, jakie ze sobą niesie.

Kampania #preeklampsjaBEZtajemnic ma za zadanie przybliżenie przyszłym mamom tematu nadciśnienia ciążowego, a także edukowanie o tej groźnej chorobie. Co ja, jako mama mogę zrobić dla siebie, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie są czynniki ryzyka, na co zwracać uwagę i jakie objawy są niepokojące?

Pamiętam jeszcze z czasów praktyk, jak mąż wnosił pacjentkę na Izbę Przyjęć, która w donoszonej ciąży miała drgawki i była nieprzytomna.

dr hab. n. med. Anna Kajdy, Ordynator Położnictwa ze Szpitala św. Zofii, Profesor CMKP

 

NADCIŚNIENIE CIĄŻOWE - CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ?

Preeklampsja (PE) jest wielosystemowym zespołem objawów chorobowych, które pojawiają się po skończonym 20 tygodniu ciąży, w trakcie porodu lub w połogu. Występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowej implementacji łożyska - najprościej mówiąc, kiedy łożysko łączy się z macicą zbyt płytko i połączeń jest za mało.

W wyniku tego zaburzone jest odżywianie płodu i w konsekwencji mama chcąc poprawić przepływ przez łożysko, ma coraz większe ciśnienie.

Stan przedrzucawkowy może mieć lekki przebieg – ciśnienie, które daje się kontrolować dostępnymi lekami, lub ciężki - z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi zarówno dla matki jak i dziecka.

Lekarze i specjaliści ze Szpitala i Przychodni św. Zofii przygotowali dla was kompendium wiedzy o nadciśnieniu ciążowym.

Zachęcamy do lektury.

Wprawdzie przewidywanie wystąpienia preeklampsji nie pozwala na to, aby zapobiec chorobie, ale dzięki świadomości, że choroba może wystąpić, mamy wiedzę i możliwości, aby ciążę i poród przeprowadzić bezpiecznie. Zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

dr n. med. Jan Modzelewski, położnik-ginekolog, perinatolog

 

TWARZĄ W TWARZ Z PREEKLAMPSJĄ

Naukowcy od lat starają się przewidywać, które kobiety są bardziej narażone na wystąpienie ciężkich postaci nadciśnienia. Są oczywiście czynniki ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego w ciaży, do których należą:

 • zaawansowany wiek matki > 40 r.,
 • wysoka masa ciała BMI > 35 kg/m2 sprzed ciąży,
 • przewlekłe nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • toczeń rumieniowy układowy,
 • zespół antyfosfolipidowy,
 • zapłodnienie in vitro.

Jednak stan przedrzucawkowy u wielu kobiet nie daje wcześniejszych objawów.

Na co zwracać uwagę? Co powinno skłonić do wizyty u lekarza? Przeczytajcie dwa wywiady - jeden z ginekologiem-położnikiem, perinatologiem, dr hab. n. med. Anną Kajdy oraz z pacjentką, która doświadczyła preeklampsji.

Przygotowaliśmy dla Was kilka przydatnych infografik i materiałów do pobrania. Wśród nich znajdziecie:

 • Infografikę o objawach towarzyszących preeklampsji.
 • Infografikę, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie.
 • Miesięczny dzienniczek do zapisywania pomiaru ciśnienia.

KORZYSTAJCIE NA ZDROWIE!

Wiesz, że w Szpitalu św. Zofii możesz wykonać bezpłatne badanie w kierunku preeklampsji jednocześnie przyczyniając się do identyfikacji kobiet zagrożonych stanem przedrzucawkowym?

Większość przypadków preeklampsji pojawia się u kobiet bez żadnego czynnika ryzyka, co sprawia, że trudno jest je w porę wykryć i podjąć niezbędne kroki w celu ochrony zdrowia matki i dziecka, dlatego zachęcamy do udziału w Badaniu PE37

To badanie kliniczne, koordynowane przez BCNatal (Hospital Sant Joan de Déu, Hospital Clínic Barcelona). Uczestniczy w nim wiele innych ośrodków krajowych i europejskich, w tym Zakład Zdrowia Prokreacyjnego CMKP we współpracy z Centrum Medycznym „Żelazna” sp. z o. o.

Celem badania jest znalezienie prostej strategii pozwalającej na identyfikację matek z podwyższonym ryzykiem wystąpienia późnego stanu przedrzucawkowego i indukcja porodu przed wystąpieniem powikłań.

Czy udział w badaniu jest dla Ciebie?

Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź, czy kwalifikujesz się do badania służącemu identyfikacji kobiet zagrożonych stanem przedrzucawkowym

 • Czy to będzie Pani pierwszy poród? TAK

 • Czy jest Pani w ciąży pojedynczej? TAK

 • Czy ma pani ukończony 18 rok życia? TAK

 • Czy ma pani planowany poród drogą cesarskiego cięcia? NIE

Jeśli odpowiedź na którekolwiek pytanie powyżej jest inna niż ta wymieniona, to Pacjentka nie spełnia kryteriów włączenia i niestety nie może wziąć udziału w badaniu.

 
 
Więcej informacji o badaniu i informacje o tym, jak i kiedy się zgłosić, znajdują się na stronie: http://szpital.szpitalzelazna.pl/pe37/.

PREEKLAMPSJA TO NIE WYROK

Zapewnie nie tak wyobrażałaś sobie czas ciąży... Pamiętaj jednak, że diagnoza preeklampsji to nie wyrok. Dzięki wczesnemu screeningowi ciąży i twojej czujności, ty i maluszek jesteście pod szczególną opieką.

Teraz liczy się spokój i odpoczynek.

Jeśli jednak po diagnozie zastanawiasz się, co dalej? Co mi wolno, a czego nie? Czujesz, że nie radzisz sobie z diagnozą? Skorzystaj z podpowiedzi naszych ekspertek: mgr Darii Lipy, fizjoterapeutki oraz mgr Martyny Niżniowskiej, psycholożki ze Szpitala św. Zofii.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Masz pytania? Chcesz opowiedzieć nam swoją historię? Zachęcamy do kontaktu! Możesz pisać na adres: pe37@szpitalzelazna.pl