znieczulenie zewnątrzoponowe

Przed porodem kobiety często odczuwają wiele obaw. Jedną z nich jest znieczulenie zewnątrzoponowe, jego dostępność i procedury z nim związane. Ważne jest, aby zrozumieć, że w Szpitalu św. Zofii na pierwszym miejscu stawiamy komfort i bezpieczeństwo pacjentek, a współczesna opieka medyczna ma do zaoferowania szereg propozycji, dzięki którym poród nie musi boleć.

Znieczulenie zewnątrzoponowe - co to jest?

Znieczulenie zewnątrzoponowe to rodzaj znieczulenia stosowanego w celu zminimalizowania bólu i dyskomfortu pacjentki podczas porodu siłami natury. Polega na podaniu leku znieczulającego bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej, która znajduje się w środku kręgosłupa. Wkłucie wykonuje na poziomie odcinka lędźwiowego. Lekarz znieczula skórę, a następnie za pomocą cienkiej igły wprowadza cewnik do przestrzeni między kręgami. W zależności od potrzeb pacjentki i przebiegu porodu, lekarz podaje kolejne dawki leku znieczulającego. Podanie znieczulenia może być kontynuowane po porodzie, jeśli u pacjentki są wymagane dodatkowe zabiegi np. szycie krocza.

pomoc_psych_wczesniaki
W 2023 r. wykonaliśmy 4695 znieczuleń do porodu
W Szpitalu św. Zofii oferujemy pacjentkom Zespół anestezjologiczny, który dedykowany jest tylko i wyłącznie do pracy w Bloku Porodowym. Dzięki temu anestezjolog jest dostępny zawsze, kiedy rodząca tego potrzebuje.

Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe znacznie łagodzi ból porodowy, ale nie eliminuje go całkowicie. Dzięki temu zachowany zostaje odruch parcia czy ruchomość nóg, co pozwala na kontynuowanie przez pacjentkę porodu w różnych pozycjach.

Znieczulenie zewnątrzoponowe zazwyczaj zaczyna działać w ciągu kilku minut po podaniu. Czas, po którym następuje pełne działanie znieczulenia, może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj użytego leku, dawka leku, indywidualna odpowiedź pacjentki itp.

Podanie znieczulenia może wpłynąć na szybsze rozwieranie się szyjki macicy poprzez działanie rozluźniające. Nie wpływa za to na karmienie piersią po porodzie.

Wskazania do podania znieczulenia zewnątrzoponowego:

• wrażliwość pacjentki na ból,
  • życzenie rodzącej,
  • zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa porodu.

Bezwzględne przeciwwskazania do podania znieczulenia to:

• zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • leczenie antykoagulantami,
  • Trombocytopenia (stężenie płytek krwi<100 G L-1),
  • wstrząs,
  • zakażenie skóry w miejscu wkłucia,
  • niektóre choroby ośrodkowego układu nerwowego,
  • niektóre choroby i wady serca.

Względne przeciwwskazania do podania znieczulenia to:

• rozległy tatuaż na plecach obejmujący miejsce podania znieczulenia,
  • wady kręgosłupa, bóle kręgosłupa, stan po operacjach kręgosłupa,
  • rwa kulszowa.

Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się zazwyczaj w okolicy 4 cm rozwarcia. Ginekolog położnik kwalifikuje do znieczulenia. Jeśli nie ma przeciwwskazań - podajemy je również później. Podanie znieczulenia zależy także od tempa i intensywności akcji porodowej.

Działania niepożądane

Choć znieczulenie zewnątrzoponowe to ulga w bólu porodowym i wiele mam się na nie decyduje, jak każdy inny środek farmakologiczny może mieć działania niepożądane. Zaliczają się do nich m.in.

• obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
  • niepełne znieczulenie,
  • gorączka,
  • swędzenie skóry,
  • niezamierzone nakłucie opony twardej,
  • popunkcyjny ból głowy,
  • niezamierzone uszkodzenie naczynia krwionośnego.

Pamiętaj, że większość tych działań niepożądanych występuje rzadko i pod nadzorem doświadczonego personelu medycznego, ryzyko jest minimalizowane. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o znieczuleniu zewnątrzoponowym skonsultować się z lekarzem lub położną, aby omówić wszelkie obawy i kwestie zdrowotne.

To cię zainteresuje
Wszystkie nasze artykuły